BODEMDIERENDAGEN
  Ga jij ook op bodemdierensafari? Er gaan dit jaar weer duizenden mensen in het hele land op zoek naar bodemdieren!
Dichtbij huis is er een vergeten jungle vol dieren. Kleine dieren, maar onmisbaar voor een gezonde bodem en dus voor ons. Zoek mee en ontdek wie er onder jouw voeten leven− sinds kort ook in andere landen dan Nederland. En geef je waarneming hier op deze site door als citizen scientist. Dat kan het hele jaar.
In 2025 beleven we samen alweer de 11e editie van de Bodemdierendagen. Het thema is: Little Eleven! Want naast de Tiny Ten leeft er nog veel meer in de bodem... Van 26 september tot en met 8 oktober dit jaar valt het hoogtepunt van de campagne, waarbij mensen overal in het land tegelijk op zoek gaan naar bodemdieren. Waarnemingen kun je inleveren tot en met 31 oktober - om mee te tellen met de landelijke herfstscore. Doe je ook mee?
Agenda
- 
Nederlandse viering Wereldbodemdag
Op 4 december 2025 vieren we de tweede Nederlandse editie van de WereldBodemDag in Utrecht, dus reserveer die datum alvast in je agenda. Ook de Bodemdierendagen zijn weer present.
     - 
Wereldbodemdag 2025
Op 5 december is het niet alleen tijd voor Sinterklaas. Wereldwijd is het op die dag ook Wereldbodemdag. Een dag vol surprises, ook voor de bodemdieren.
     
Nieuws
- 
De wondere wereld onder een stoeptegel
Als je door een stad of dorp loopt, zie je eigenlijk niet zoveel van de bodem. Je loopt op asfalt, klinkers, of tegels. En eigenlijk valt de bodem in parken ook niet zo op: je ziet voornamelijk gras, bomen, misschien wat struiken. Maar wat valt er veel te ontdekken als je eens een stoeptegel optilt!
     - 
11e editie Bodemdierendagen begint
Op de landelijke Bodemdierendagen zoeken duizenden burgerwetenschappers in hun eigen herfsttuin naar de Tiny Ten. Dat zijn de tien zichtbare ambassadeurs van het (belang)rijke bodemleven onder onze voeten, zoals regenwormen en pissebedden. Samen ontdekken ze zo hoe gezond onze grond is. De elfde editie gaat vrijdag van start – met een Stedenbattle en elf extra bodemdieren. Want er leeft nog veel meer onder de grond.
     - 
Alle elfjes verzamelen!
Elfjes, zijn dat ook bodemdieren? Tja, daar valt over te twisten. Maar elfjes zijn in ieder geval korte gedichten met pit, met (inderdaad) elf woorden. Voor de 11e editie van de Bodemdierendagen is dat een bijzondere en passende vorm om de bodemdieren eens extra in het zonnetje te zetten!
     

Wat doe jij terug voor de bodemdieren? Vertel het ons en ontvang het feestelijke boekje Ondersteboven